The Governing Body

There are nineteen members of the Governing Body, selected and appointed as shown below:

Date of Appointment/ReappointmentEnd of Term of OfficeNumber of Consecutive Terms in Office
The Vicar of Horsham, ex officio – The Revd Canon Lisa Barnett

 

01/08/202031/7/20241
Four governors appointed by the Court of Assistants of the Mercers’ Company:
Mrs Barbara Hobday01/08/202031/07/20243
Mrs Susan Martineau01/08/202031/07/20241
Dr Grant Powell01/08/202431/07/20242
Mr Hugh Stafford-Smith

 

01/08/202431/07/20242
Eight independent governors appointed by the Governing Body
Mr Karl Banister10/07/201909/07/20231
Miss Ann Donoghue – Vice Chair01/08/201931/07/20232
Mr Graham Lawrence01/08/201931/07/20232
Mr Paul Mittendorfer24/06/201923/06/20231
Dr David Skipp – Chair01/08/201731/07/20212
Mrs Helen Smith01/08/201831/07/20221
Vacancy
Vacancy

 

The Principal, ex officio – Mr Dan Lodge

 

01/09/2020
Two staff governors
Mr Tom Cox30/03/201729/03/20211
Mrs Claire Ruaux

 

01/08/201931/07/20231
One parent governor
Mr Dominic Wakefield

 

01/08/201931/07/20211
Two student governors:
Mr Aidan Cross23/06/202022/06/20211
Ms Lorna Macrae

 

23/06/202022/06/20211
Co-opted members of Committees
Mr Geoffrey Bowley  (Audit)01/01/201731/12/20202
Mrs Sarah Ediss (Audit)01/01/201931/07/20221
Mr Samuel Uzzell (Finance & General Purposes)01/08/201731/07/20211
Clerk to the Governing Body – Ms Nicola Whitehead

Governance

Meetings

Becoming a Governor